Raziskovanje slovenskih šeg in navad ob božiču in novem letu

V okviru šolskega projekta smo četrtošolci v Orehovici raziskovali našo preteklost in se v predprazničnem času posvetili raziskovanju slovenskih šeg in navad ob božiču in novem letu.

Ugotovili smo, da je kruh od nekdaj zasedal prav posebno mesto v življenju vasi. Kruh je bil pri naših prednikih in je še danes v našem jeziku pojem, ki pomeni življenje in preživetje:

  • priti do kruha,
  • imeti kruh,
  • biti kruha lačen,
  • biti kruha sit,
  • delati za kruh,
  • spraviti otroka do kruha …

Spoštovanje do kruha je bilo vedno eden od temeljnih nepisanih zakonov v naši  deželi. Kruh je bil vedno temelj  življenjskih in letnih praznikov: krstna pogača, lectov kruh, božični kruh … Posebej smo se posvetili  prazničnemu kruhu, ki ga poznamo v našem okolišu. V literaturi, ki sta jo zbrali Dušica Kunaver in Brigita Lipovšek, smo zasledili, da so na Dolenjskem gospodinje krasile božične kruhe z rožicami in pticami. Izdelovale so testene ptičke – »tičke«, ki so otrokom prinašale zdravje in moč. Prav pri nas je bil znan tudi praznični kruh iz »taboljše« – bele moke, praznični hlebec, na katerem je sedela testena ptičica. Temu kruhu so rekli tudi kruh« poprtnik«.

Skupaj z babico Stanko smo spekli praznični kruh in »tičke« ter tako obudili delček ljudskega izročila.

(Viri: Kunaver, D., Lipovšek, B., Slovenske šege … / ustno izročilo)

                                                                                                   Ivica Padaršič

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja