Izdelava kmečkega orodja
Vtisi učencev 4. b po obisku g. Vrtačiča
V razredu nas je obiskal Žigov očka. Izvedeli smo, kako se delajo sirkove metle, pleteni koši, košare, peharji in kako se naredijo lesene grablje. Material lahko narežemo v grmovju, saj so za to potrebne le lesene šibe in palice. Vse izdelke lahko s potrpežljivostjo naredimo doma. Lepo je, da to bogato dediščino nekateri ljudje prenašajo na mlade in z njo navdihujejo tudi druge. V zahvalo smo mu podarili volneno kapico, ki smo jo sami naredili
(Zala P.)
Ta učna ura mi je bila zelo všeč. Izvedela sem, kako se naredijo nekatera stara orodja, ki jih tudi danes potrebujemo. Bilo je zelo poučno in verjamem, da se je vsak od nas naučil nekaj novega.
(Laura Ž.)
Veliko nam je povedal o tem, kako se plete in dela kmečke pripomočke in iz katerega materiala so narejeni. Videl sem, kakšna je rastlina sirk, iz katere se naredi sirkova metla.
(Žan P.)
Bilo je lepo, ko smo gledali slike peharja, koša, lesenih grabelj in metle, ki sem jih poslikal doma in jih poslal učiteljici. Zabavno je bilo opazovati, kako oči izdeluje sirkovo metlo, čeprav ga pri delu večkrat opazujem in mu pomagam tudi jaz. Dovolil nam je, da smo z njo pometali po razredu. Tudi pehar smo si podrobno pogledali. Ponosen sem, ker je mojega očka ta dela naučil dedek. Tudi jaz pomagam pri izdelavi in se tako učim.
(Žiga V.)
Danes sem se veliko naučil o tem, kako se naredi sirkova metla. Posebno všeč mi je bila njihova doma izdelana košara, ker je bila zanimive oblike.
(Žan H.)
Mislim, da je pletenje košev in peharjev ter izdelava sirkovih metel res težko delo. Tudi jaz bi rada poskusila narediti tako metlo.
(Jana B.)
Žigov oči nam je povedal, kako se naredijo lesene grablje. Najprej narediš čeljust in vanjo izvrtaš luknjice za zobe. Zobe oblikuješ z majhno sekirico in jih pobrusiš, da grejo v luknjice. Biti morajo enako veliki, da z njimi lahko grabimo.
(Maša Š.)