Čipka

V okviru projekta Kaj so roke naših babic znale smo učenci 4. razreda pri likovni umetnosti  čipko predstavili z likovnim izdelkom.

Najprej smo si ogledali nekaj zanimiv čipk na fotografijah. Sošolec in sošolka sta nam prinesla pokazat »punkelj«, to je blazina v obliki valja, ki je natlačena z žaganjem, in kleklje, ki morajo biti narejeni iz trdega lesa. Za klekljanje se uporablja sukanec, ki se ga pripne s tankimi bucikami, nato pa se ga križa, suka in pretika.

Ogledali smo si tudi nekaj primerov prave čipke v obliki majhnih prtov. Čipka je namreč lahko šivana, pletena, kvačkana, vozlana ali pa klekljana. Najbolj zanimiva in dragocena pa je ravno klekljana čipka.

Potem je na vrsto prišla naša ustvarjalnost. Risali smo izvirne čipke v obliki prtov, posod ali pa posebnih slovenskih simbolov. Oglejte si naše likovne izdelke.

razredničarke  4. razreda